Skip to content
valikko
sulje
Takaisin

Syöpäklinikan Tukijat ry:n vuosikokous kutsuttiin koolle 9.4.2024

Tervetuloa lukemaan blogiamme Syöpäklinikan Tukijat ry:n vuosikokouksesta, joka pidettiin 9.4.2024. Tässä blogissa jaamme tietoa kokouksen tapahtumista ja päätöksistä.

Syöpäklinikan Tukijat ry:n vuosikokous kutsuttiin koolle tiistaina 9.4.2024 klo 17.00.

Kokous pidettiin ravintola La Famigliassa, Keskuskadulla, Helsingissä.

Kokouksessa käsiteltiin tilinpäätös, vuosikertomus sekä kuultiin toiminnantarkastajan lausunto vuodelta 2023. Tilinpäätös vahvistettiin ja myönnettiin vastuuvapaus hallitukselle ja muille tilivelvollisille.

Hyväksytyn vuoden 2024 toimintasuunnitelman mukaisesti yhdistys päätti jatkaa toimintaa Syöpäkeskuksen potilaiden, potilaiden läheisten ja henkilökunnan hyväksi. Lisäksi päätettiin jatkaa edelleen toiminnan tukijoiden hankintaa. Uusia yrityskumppaneita pyritään saamaan tukijoiksi mukaan. Yhdistyksen toimintaa vuosien aikana ovat tukeneet sekä yritykset että yksityiset henkilöt, jotka ovat lahjoittaneet syntymäpäiviensä tai muiden juhlien tai tapahtumien tuoton yhdistyksellemme. Myös testamenttilahjoitukset ovat mahdollisia. Lisäksi myös tukijäsenten hankintaa jatketaan. Jäsenistöön tullaan pitämään yhteyttä tapahtumien, verkkosivujen, sähköisten jäsenkirjeiden sekä some-kanavien välityksellä. Toimintasuunnitelman lisäksi hyväksyttiin myös hallituksen laatima tulo- ja menoarvio vuodelle 2024.

Jäsenmaksun osalta päätettiin, että jäsenmaksua ei peritä vuonna 2024, mutta yhdistyksen toimintaa voi halutessaan tukea lahjoittamalla vapaaehtoisen summan yhdistyksen tilille.

Hallituksen jäseniksi vuodelle 2024 valittiin:

  • Ann Selin
  • Hilkka Olkinuora
  • Liisa Halme Vuori
  • Anna Lehtonen
  • Inge-Brit Barkholt
  • Jenni Tamminen-Sirkiä
  • Suvi Laru
  • Johanna Mattson
  • Susanna Sonninen
  • Sari Sarkomaa

Toiminnantarkastajaksi valittiin Jukka Mattila ja varatoiminnantarkastajaksi Sirkku Terho.

Hallituksen puheenjohtajaksi hallituksen järjestäytymiskokouksessa vuosikokouksen jälkeen valittiin Liisa Halme Vuori ja varapuheenjohtajaksi Hilkka Olkinuora. Sihteerinä jatkaa edelleen Mari Kiljunen. Rahastonhoitajaa ei valittu, koska Accountor yhdistyksen kirjanpidon Pro bono.

https://www.syopaklinikantukijat.fi/lahjoita

Lahjoita tästä

Lahjoitukset käytetään lyhentämät­töminä klinikan hyväksi

Tilaa blogimme